انجمن اولیا و مربیان

همکاری خانه و مدرسه در تعلیم و تربیت دانش‌آموزان به وسیله انجمن اولیا و مربیان به مرحله ظهور می‌رسد. از میان عوامل تاثیرگذار بر منحنی رشد و تکامل دانش‌آموزان خانه و مدرسه دو اصل مهم به شمار می‌آیند.

اولیا به‌عنوان اولین مربیان کودکان و نوجوانان، دارای حق اظهارنظر و نظارت در مسایل آموزشی و پرورشی دانش‌آموزان هستند. با در نظر گرفتن این اصل است که می‌توان شاهد اجرای صحیح تعلیم و تربیت و رشد و تعالی آنان شد. اگر بخواهیم خانه و مدرسه را به شکلی دور و جدا از هم در نظر بگیریم هر کدام به تنهایی و بدون مشارکت هم بازدهی خوبی نخواهند داشت. این دو نهاد با مشارکت و همکاری با یکدیگر باید به عنوان مرکز دایره‌ای تصور شوند که هر کدام از دانش‌آموزان در سطح آن دایره قرار گرفته‌اند و طرح‌ها و برنامه‌هایی که در آموزش و پرورش به مرحله عمل درمی‌آید به وسیله این دو نهاد با یک هدف دنبال می‌شود. البته احتمال دارد روش‌ها و ابزار تربیتی اولیا در خانه با روش تربیتی معلمان و مربیان تفاوت داشته باشد که این امر صدمات جبران‌ناپذیری بر روح و روان دانش‌آموزان برجا می‌گذارد که این موضوع ضرورت همکاری و مشارکت در زمینه تعلیم و تربیت دانش‌آموزان را بین اولیا و مربیان روشن می‌سازد که این مهم در سیستم آموزش و پرورش از طریق انجمن اولیا و مربیان صورت می‌گیرد.

● انجمن اولیا و مربیان یعنی چه؟ 

انجمن اولیا و مربیان متشکل از جمعی از پدران و مادران دانش‌آموزان و مربیان مدرسه است که با هدف مشترک که همان آموزش و پرورش کودکان و نوجوانان است، تلاش می‌کنند و در اداره هر چه بهتر مدرسه پشتوانه محکمی برای مدیران محسوب می‌شوند. 

انجمن اولیا و مربیان با آگاه کردن اولیا در زمینه مسایل دینی، تربیتی، بهداشتی و تقویت پیوندهای معنوی و اخلاقی بین والدین و مربیان و استفاده بهینه از امکانات اولیا برای کامل کردن امکانات آموزشی و پرورشی و بهداشتی مدرسه در راستای اهداف خود که همان پیشرفت هر چه بهتر در امر‌آموزش و پرورش دانش‌آموزان است، تلاش می‌کند. یکی از مقوله‌هایی که باید در مشارکت به آن توجه شود، بهداشت و سلامت است. مشارکت بهداشتی ابعاد وسیعی دارد و در زمینه‌های گوناگون مانند بهداشت فردی، خانواده، محیط، تغذیه و غیر آن مطرح می‌شود.

● کمک به دانش‌آموز 

یکی از اساسی‌ترین مسایل در مشارکت، آموزش والدین و برانگیختن آنان است. از آنجا که ممکن است برخی افراد آگاهی لازم را داشته اما انگیزه کافی نداشته باشند انجمن اولیا و مربیان می‌تواند این خلأ را پر کند. در واقع می‌توان گفت انجمن اولیا و مربیان با آگاه کردن والدین در زمینه مسایل رشد و تربیت دانش‌آموزان فرهنگ جدیدی بین مردم ایجاد و به مرور نهادینه کرده است و با هماهنگی و همکاری بین روش‌های تربیتی در خانه و مدرسه ثمره پیوند این دو نهاد به انسجام شخصیت دانش‌آموزان منجر می‌شود و در واقع می‌توان گفت انجمن اولیا و مربیان زمان مناسبی برای شرکت اولیا در برنامه‌های تربیتی و پرورشی و آموزشی فرزندانشان است.

● ما شما را می‌بینیم 

وقتی دانش‌آموزی می‌بیند که والدین مدرسه و فعالیت‌های مربوط به آن را آن‌قدر مهم می‌دانند که در آن شرکت می‌کنند در درون خود احساس رضایت و خرسندی می‌کند. شرکت در جلسات خانه و مدرسه به دانش‌آموز یاد می‌دهد که اطلاعات بی‌واسطه و آزادانه بین مربی و والدینش رد و بدل می‌شود.

● ارتباط فعال‌تر، احترام بیشتر

اگر والدین به مدرسه اهمیت بدهند دانش‌آموز نیز برای مدرسه و آموزگارش احترام بیشتری قایل می‌شود. بررسی‌ها نشان می‌دهد دانش‌آموزانی که والدین‌شان در فعالیت‌های مربوط به مدرسه شرکت می‌کنند نوعی روحیه اجتماعی پیدا می‌کنند و نسبت به جامعه و مسایل مربوط به آن احساس مسوولیت بیشتری دارند.

در پایان امیدواریم ارتباط مستمر و قوی بین دو نهاد تربیتی خانواده و مدرسه بتواند به طور چشم‌گیری دانش‌آموزان را در مسیر صحیح اعتلا و پیشرفت قرار دهد.

● نتایج پیوند اولیا و مربیان

▪ رابطه نزدیک و تنگاتنگ والدین و مربیان می‌تواند به آگاه‌سازی والدین در پیشگیری از اختلالات عاطفی دانش آموزان کمک کند. 

▪ تبادل نظر علمی، حرفه‌ای، فرهنگی و اجتماعی والدین با دبیران در معرفی مشاغل اجتماعی به دانش آموزان دوره راهنمایی می‌تواند به تقویت انگیزه تحصیلی دانش آموزان منجر شود.

▪ کاهش تضاد در شیوه‌های آموزشی و تربیتی میان اولیا و مربیان 

▪ کمک مالی و فکری اولیای دانش آموزان در غنی‌سازی اوقات تحصیل و فراغت

▪ شناسایی دانش آموزان دارای مشکل اقتصادی و اعطای کمک از سوی انجمن به آنان

▪ شناسایی دانش آموزان دارای مشکل جسمی مانند ضعف شنوایی، ضعف بینایی، کلامی 

▪ قبول پیشنهادات و طرح‌های مفید آموزشی که از سوی انجمن ارایه می‌شود به وسیله مربیان و اولیای مدرسه می‌تواند سبب افزایش بازدهی مدرسه و پیشرفت روند آموزش در مدرسه شود.

اطلاعات آموزشگاه

 شیراز،خیابان خلیلی،کوچه 8

تلفن : 36279905 و 36279631

پست الکترونیک : info@smartcomplex.org

اینستاگرام : shirazsmartcomplex

ایمیل

آدرس ایمیل را برای دریافت آخرین اخبار و بروزرسانی ها وارد کنید.

کلیه حقوق متعلق به موسسه فرهنگی آموزشی نسل هوشمند فردا می باشد.

جستجو